Книга 24
22.ХІ.131(1995)
22.ХІ.131(1995)
Бургас - Изгрев
ТО СЕ ПРЕПОДАВА НА ПРАКТИКА!
Прабългарският календар, основа на китайския
11,50ч.
- От осиянието "ОПС" ("Основи на природните стереотипи"), получено през 120(1984) година, останаха неуточнени въпроси, поради което досега не можахме да приложим искания чертеж на съотношението между зодиал и виториум. От сведенията заключаваме, че началото на зодиала трябва да е някъде около Нова Година, когато съвпадът на Луната със Слънцето започва винаги в един и същи ден от седмицата. Такъв ден обаче досега не открихме и според фиксирания календар това е невъзможно. Само в китайския календар се съчетават съвършено слънчевите и лунните цикли, но само веднъж на 60 години (всъщност, китайците са го взели от старобългарския). Разбира се, въпросът остава открит и желаещите могат все още да потърсят такъв ден през годината. За нас това е възможно, само ако се въведе плаваща седмица, плаващ лунен месец, както е в източните календари. Само така, според твърдението на Елма, е възможно не само всяка година, но и всеки лунен месец съвпадите на Луната и Слънцето да започват в един и същи ден на седмицата (плаващата лунна седмица).
При това положение, остава единственият вариант: началото на зодиала да започва от новолунието след зимното слънцестоене. Тъй като последното е продължителен процес от няколко дни, макар и с една фиксирана най-долна точка, днес искаме да узнаем от Елма, ако е възможно, правилни ли са всички тия разсъждения и кое трябва да бъде водещо: новолунието - или началото на зимата? Не може ли истинската физическа година (зодиалът) да започне и преди точното влизане на Слънцето в Козирога?
18,50ч.
- Предизвикателството е разбрано. Не винаги давам точен отговор, понеже искам сами да помислите и да сътворите нещо ново.
При сегашните седмици, които действат по друг закон, не може да се намери такъв ден, за какъвто се говори в онова осияние, освен много рядко. Това те доведе до единственото правилно решение, но със следната уговорка: вярна е и фиксираната, вярна е и плаващата лунна година. Понеже сега говорим за физическата година, следва да се знае и помни, че с началото на зимата започва строежът на формите, на младостта на човека, а с началото на лунната физическа година - прочистването на физическото тяло. Сега - по-точно:
Щом началото на слънчевата физическа година се падне на разсип, това е най-благоприятното време за пост. Постът е велика наука, но трябва да се знае на кой ден от празненето на Луната с кой свят на ясновселената се свързваме. Тя има 14 свята за отдих и пречистване и 14 - за строеж и постигане на пълнота, съвършенство. Тези светове се изявяват в лунните дни. През зимата посветените посещават неустроените и устроените светове из цялата Вселена. Ето защо е от огромно, ключово значение, какви точно физически упражнения в планината да правите, какви маршрути да планирате и какви съсредоточения да изпълнявате - не само в скалите и кристалите, но и в снежинките. При разсипа, постът се извършва в долината и тогава се влиза в света на сънищата, науката, поезията, съзерцанията и блаженствата. За всеки лунен ден си има програма. Само че за това не се пише - то се преподава на практика.
Въпроси:
Пример за съчетаването зодиал/виториум може да се даде само след консултация с астрономи-математици. На 22 декември 131(1995)г. Слънцето влиза в Козерог в 8,17ч., а новолунието е в 2,22ч.UT. Но диаметърът на Слънцето ли влиза тогава в Козирог - или върхът му? Ако е диаметърът, тогава върхът (горният край на диска му) трябва да е влязъл в Козирог преди новолунието. Така ли е? Нужен е отговор от специалист. При това, има разлика между влизането в един знак и началото на "изкачването" на Слънцето от точката на слънцестоенето.
Тази картина не случайно е кръстена "Честито начало на Зимата!"
Дървото на Живота е представено в кристален вид.