Книга 21
111(1975) и 130(1994)
111(1975) и 130(1994)
Бургас – Изгрев
ПАНЕВРИТМИЯТА
111(1975)г. 14,43ч.
Учителят въведе паневритмията като нов творчески метод на Бялото Братство. Както пентаграма, така и паневритмията има за цел да пробуди в човечеството всички сили и центрове, всички дарби и способности, всички органи и системи, които досега са били спящи. Това е най-интимният контакт с Живата, Разумна Природа, който някога е бил правен в историята на духовните школи. В сегашния си вид паневритмията ще остане най-малко още 2000 години единственият метод за най-цялостно свързване с Битието.
Всички окултни, мистични и йогически системи, през всичките царства и епохи на Тесния Път, днес се включват в паневритмията. А паневритмията е напълно безопасна – както с външен Учител, така и без Него. Нейната простота и естественост са мост към Божествената вселена, където нищо не се върши с насилие.
Паневритмия, в една или друга форма, играят всички напреднали човечества във Всемира. И в културата на Слънцето, тя е най-древното тайнство. Тайнството на Христовия Дух, зародено в лоното на самото сътворение.
Ученико! Умей да цениш паневритмията, кови свободата си чрез нея, храни с нея живота си и чрез нея твори. С нея работи за идването на Новото Човечество и излизай на бран срещу стихиите на ада.
16.ХІ.130(1994)г. 14,43ч
"Ноалùм" - така знаем паневритмията по всички светове. Опора на стари, щит и всеоръжие, път към младост и безсмъртие, тя сега приижда, за да въдвори Царството Небесно. Пропуснете ли паневритмия, вие се състарявате с една година! Питайте ангелите, питайте боговете – няма свят без паневритмия.
4.ХІІ.131г.
Учителят е изказал много мисли в този дух в лекциите и беседите Си, в разговори, писма и пр., които дават голяма свобода на последователите. Стремежът за строго спазване на образците не е в противоречие със свободата да правим варианти – това е диалектика, белег на Божествено Учение и Божествен Учител. Ако се съберат на едно място всички изказвания на Учителя в този дух, ще се види, че "канониците" не са Го разбрали добре, дори и да са ходили на всичките Му беседи.
"Тия опити, които ви давам да правите, понякога може да излязат сполучливи, понякога не, и някои от вас може да се разколебаят. Те са цяла наука! Вие трябва да постоянствате в тях тъй, както в музиката. Аз ви давам само едно общо положение, което вие ще видоизменяте в разни вариации, докато най-после постигнете резултат. (...) Който израз ви окаже най-добро въздействие, той е най-близо до Истината." (Том "Разумният живот", стр.66, лекция от МОК "Превръщане на цветовете", изнесена от Учителя на 23.11.1923г. в София)
" ...и свободно кажете мнението си! Всеки ще има особено мнение – ще прилича на старите български абаджии, които размерват плата с различни мерки." ("Добри навици", стр.29, 4.02.1923г.)
С молба към всички приятели – да си препращаме мисли от лекциите и беседите на Учителя в същия дух: за творческа свобода на ученика във връзка със Словото, музиката, паневритмията, упражненията и пр. Днес някои наблягат изключително на цитати в противоположния смисъл, които са също много важни, но ние работим за съставяне на диалектическа енциклопедия на Словото – по тези, антитези и синтези. Въпреки, че Словото в оригинал е живото тяло, а всякакви книги с извадки – само „препарати”, тази енциклопедия ще помогне за ограничаване на субективизма и фанатизма, и предпазване на нови стремящи се от душевни отклонения.